Jutsu (術) jest japońskim słowem oznaczającym sztukę, technikę bądź umiejętność i występuje w większości japońskich nazw technik, których spis znajdziecie tutaj.

 Aby wykonać technikę, ninja musi wymieszać dwa rodzaje energii: duchową - pochodzącą z umysłu i fizyczną -„zaklętą” w komórkach ciała. Aby bardziej kontrolować czakrę oraz wykonywaną technikę, użytkownik może posłużyć się pieczęciami, których jest aż 12, co daje duże możliwości w tworzeniu i odkrywaniu technik. 

Czakra

Zasadniczo, jutsu można podzielić na trzy podstawowe rodzaje: ninjutsu, genjutsu i taijutsu.

Ninjutsu

Do tej grupy należą techniki najczęściej pokazywane w serii. Ma to związek z ich wszechstronnym zastosowaniem oraz stosunkowo niskim poziomem trudności, ale od początku.

Do wykonania techniki ninjustu użytkownik musi skumulować czakrę oraz uwolnić ją tak, jak wymaga tego technika. W przypadku części jutsu potrzebna jest ogromna precyzja w dawkowaniu czakry, ponieważ przy zachwianej proporcji, technika nie dość, że się nie uda, to jeszcze próba osłabi użytkownika. Wybrane techniki wymagają użycia standardowych pieczęci, ale w niektórych przypadkach użytkownik może wykonywać pieczęci jedną ręką, co jest wyższą szkołą jazdy.

Techniki ninjutsu dzieją się TU i TERAZ, ich skutki są REALNE. Przykładami technik mogą być leczące/uzdrawiające (gdzie potrzeba chirurgicznej precyzji w odmierzaniu czakry), ofensywne, defensywne, transformacje i klony.

Wśród technik ofensywnych i defensywnych możemy znaleźć znaczną grupę, która opiera się na żywiołach podstawowych (ziemia, ogień, wiatr, woda, piorun) i zaawansowanych (Kekkei Genkai). 

Technika ninjutsu jednego z żywiołów, ognia

Należy pamiętać, że natura wykorzystywana w technikach, zależy od predyspozycji użytkownika i jego czakry (nie każdy, nawet jak wykona potrzebne pieczęcie i skumuluje prawidłowo czakrę, wykona technikę, która zaowocuje eksplozją, jak w przypadku Bakutona!).

Etymologii słowa „ninjutsu” oraz etiologii samego zjawiska można doszukiwać się, w Naruto, w Ninshū. Jest to religia stworzona przez Mędrca Sześciu Ścieżek, mająca na celu wyjaśnić zagadki czakry. W tym celu podróżował po świecie i tworzył techniki, które miały pomóc ludziom zrozumieć samych siebie i innych, a w efekcie sprowadzić na świat pokój wieczny. Prawdopodobnie, z biegiem czasu techniki Mędrca ewoluowały w ninjutsu. W naszym prawdziwym świecie ninjutsu to sztuka walki, maskowania się, praktykowana przez shinobi, poza Japonią znanych jako ninja, a sama nazwa jest efektem "sklejenia" kilku słów. Znak nin (忍) złożony jest ze słów "kraniec miecza" (刃) i "dusza, serce" (心). Dzięki połączeniu tych słów otrzymujemy "sekretność", "wytrzymałość" i "cierpliwość". Gdy dodamy do tego jeszcze słowo "jutsu" otrzymujemy sztukę cierpliwości, skradania się i wytrzymałości, co jest esencją znanego nam ninjutsu.

Genjutsu

Genjutsu to techniki iluzji, które podobnie jak ninjutsu, potrzebują kumulowania czakry i najczęściej pieczęci. Zasadniczą różnicą między nimi jest to, że techniki genjutsu NIE SĄ RZECZYWISTE.

Użytkownik oddziałuje na mózg przeciwnika, pokazując obrazy i zadając ból, których nie ma w świecie rzeczywistym. Ponad to, ofierze wydaje się, że jej męczarnia trwa np. 3 dni, podczas gdy naprawdę są to sekundy. 

Ofiara genjutsu

Mimo, że faktycznie ofiara nie ma zadawanych obrażeń, to jej ciało wierzy, że zostało zranione. Do tego, dzięki genjutsu można manipulować innymi. Istnieją dwie bardzo wyjątkowe techniki, które zmieniają rzeczywistość w iluzję i na odwrót: mowa oczywiście o Izanagi i Izanami.

Nie każdy ma predyspozycje do wykonywania tego rodzaju technik: sam Jiraiya miał z tym czasem problemy, a do Naruto powiedział, że w jego przypadku rozpoczynanie nauki to strata czasu. Aby dobrze wykonywać takie jutsu, trzeba mieć „łeb na karku” i dobrze kontrolować czakrę. Na szczęście, do obrony przed tego typu atakami nie trzeba aż tak wiele – wystarczy rozpoznać, że jest się w technice lub zostać uwolnionym przez towarzysza poprzez przerwanie przepływu czakry. Towarzyszem może być inny shinobi lub, jak u niektórych postaci, Bijuu

Samodzielnie "wychodzenie" z genjutsu

Taijutsu

Ostatnią podstawową grupę stanowią techniki taijutsu. Opierają się one na sztukach walki, fizycznych możliwościach ciała. Techniki te nie wymagają czakry, której można użyć do zwiększenia siły ataku, a opierają się na umiejętnościach i wytrwałości nabytych w trakcie treningu. Nie są konieczne także pieczęci. Wbrew pozorom opanowanie ich i sprawne wykorzystywanie nie jest takie łatwe – są to techniki zazwyczaj krótkiego zasięgu. Aby mimo takiej odległości nie dać się od razu pokonać osobie używającej jutsu z innej grupy, potrzeba szybkości oraz wytrzymałości, której nie można wypracować w przeciągu kilku dni.

Cios karateCios taijutsu

Pozostałe

Poprzez połączenie podstawowych grup lub wykształcenie jednej z nich w konkretnym celu, powstało kilka pomniejszych grup, według których można klasyfikować techniki.

Do najbardziej znanych należą techniki medyczne (Iryō Ninjutsu, 医療忍術), jutsu czasoprzestrzenne (Jikūkan Ninjutsu, 時空間忍術), techniki klonowania (Bunshinjutsu, 分身術), posługiwanie się różnego rodzaju bronią (Bukijutsu, 武器術) lub tylko mieczem (Kenjutsu, 剣術), techniki zakazane(Kinjutsu, 禁術), reinkarnacji(Tensei Ninjutsu, 転生忍術), techniki Sage (Senjutsu, 仙術), współpracy (Konbijutsu, コンビ術), ukryte (Hijutsu, 秘伝) i pieczętujące (Fūinjutsu, 封印術).

Techniki medyczne, jak sama nazwa wskazuje, mają związek z leczeniem. W uniwersum Naruto używana jest zarówno w szpitalach jak i na polu walki. Wymagana jest do nich perfekcyjna kontrola czakry, dlatego nie każdy nadaje się do leczenia towarzyszy. Światową sławę w tej dziedzinie zdobyły Tsunade i Chiyo, teraz o miejsce w tej ścisłej czołówce zabiegają Sakura i Ino.

Technika lecząca

Jutsu czasoprzestrzenne, które w najlepszej postaci zaprezentował Tobi, działają w wielu wymiarach – dosłownie. Pozwalają na przenoszenie różnych istot, budynków, a nawet jutsu, w wybrane miejsce. Sprawdzają się podczas ofensywy z zaskoczenia i unikaniu ataków, nie tylko ucieczką.

Jutsu czasoprzestrzenne

Techniki klonowania pozwalają, w zależności od zasobów czakry, stworzyć klony niematerialne, które m.in. nie dają cienia lub klony rzeczywiste, które z powodzeniem mogą zastępować użytkownika na polu walki do momentu, w którym nie zostanie zraniony – potem robi charakterystyczne „Puff” i znika. Klonować można również przedmioty i wykorzystywać w walce, co daje pewną przewagę nad przeciwnikiem. 

Klony

Bukijutsu i Kenjutsu to techniki przede wszystkim samurajów, których nie sposób wyobrazić sobie bez broni oraz Tenten, która zawsze ma jakiegoś „asa” w zwoju ;) 

Tenten używająca broniMifune walczący z Hanzo

Techniki zakazane to techniki, których po prostu nie wolno używać ani nauczać, z różnych względów, np. są zbyt potężne, co w rękach szaleńca może się źle skończyć, niemoralne, zbyt niebezpieczne dla użytkownika. Jednym z rodzajów zakazanych jutsu są techniki reinkarnacji, które polegają na przenoszeniu życia jednego człowieka do ciała drugiego. Najbardziej znanym przykładem, który idealnie pokazuje dlaczego technika ta jest zakazana, jest Edo Tensei – na którym niemalże opiera się IV Wojna Shinobi. 

Edo TenseiEdo Tensei

Senjutsu jest sztuką dość rzadką i trudną do opanowania polegającą na czerpaniu energii z otoczenia. Użytkownik ponadto jest bardziej wyczulony na wszelkiego rodzaju energię dookoła. 

Senjutsu

Jutsu współpracy wymagają, aby wykonywały je dwie postacie: najczęściej widzimy je w wykonaniu Kiby i Akamaru. 

Jutsu współpracy

Ukryte techniki to takie, które przekazywane są w obrębie klanu lub grupy. Są to jutsu charakterystyczne, których jednak niemal każdy może się nauczyć, ponieważ nie są związane z wyjątkowymi umiejętnościami. Przykładem może być manipulacja cieniem klanu Nara.

Technika cienia

Techniki pieczętujące związane są z różnego rodzaju pieczęciami. Można pieczętować między innymi istoty żywe, obiekty, czakrę. Techniki z tej grupy służą także do odpieczętowywania, prościej mówiąc do ściągania istniejących pieczęci. 

Pieczętowania

Kekkei Genkai

Doujutsu, jedno z trzech rodzajów znanych nam ograniczeń więzów krwi ,również stanowi pewien rodzaj technik.

Doujutsu to techniki wzrokowe, wśród których wyróżniamy trzy - Sharingan, Byakugan i Rinnegan. Dają one użytkownikowi unikalne zdolności, jak przewidywanie ruchów przeciwnika, widzenie jego układu czakry. Niektóre z nich, jak Sharingan, pozwalają na wykonywanie technik bez użycia pieczęci (np. wprowadzenie przeciwnika w genjutsu), inne, jak Byakugan, pomagają w precyzyjnym atakowaniu, a Rinnegan daje szerokie pole widzenia, co pomaga w planowaniu walki. 

Rangi

Istnieje 6 rang, według których klasyfikuje się trudność wykonania danej techniki.

Ranga E – podstawy, z którymi zapoznawani są już uczniowie Akademii.

Ranga D – techniki, którymi mogą posługiwać się genini.

Ranga C – techniki, którymi „docelowo” posługują się chuunini, jednakże ciężko pracujący genin również jest w stanie wykonać technikę tej rangi.

Ranga B – wyższa szkoła jazdy. Technikami tymi posługują się jounini, ponadto wymagają dużych pokładów czakry.

Ranga A – techniki na poziomie Kage i jouninów. Bardzo często są to techniki zakazane.

Ranga S – najwyższa ranga, są to techniki sekretne, często unikalne dla użytkownika.

Komentarzy: 2 07 Grudzień 2011
 • Mencio
  Mencio

  @Pai_Haruno


  Trochę dziwne, bo teraz Sakura jest sto razy lepsza od Chiyo w medycznym ninjutsu.

  Trochę nie, bo artykuł ma 3 lata. Zawsze możesz zaproponować poprawki do niego i je dodamy :-)
 • Pai_Haruno
  Pai_Haruno

  Światową sławę w tej dziedzinie zdobyły Tsunade i Chiyo, teraz o miejsce w tej ścisłej czołówce zabiegają Sakura i Ino.


  Trochę dziwne, bo teraz Sakura jest sto razy lepsza od Chiyo w medycznym ninjutsu.