Wywodzący się z Rinnengana Sharingan to Kekkiei Genkai klanu Uchiha. Poza członkami rodu używają go także Hatake Kakashi (ofiarował mu jego przyjaciel, Uchiha Obito) oraz Shimura Danzō posiadający kilka par skradzionych Sharinganów. Użytkownika Sharingana nie da się od razu rozpoznać, ponieważ oczy wyglądają zupełnie normalnie. Gdy się uaktywnia, tęczówka użytkownika przybiera czerwony kolor, a ze źrenicy wydostają się czarne „łezki”, których ilość zależy od jego stadium. Zwykle można także zauważyć, że te „łezki” znajdują się na swego rodzaju czarnym postrzępionym okręgu wewnątrz tęczówki.

Podstawową cechą Sharingana jest „kolorowanie” czakry, dzięki czemu shinobi jest w stanie odróżnić różne typy czakry np. odróżnić klona od prawdziwego człowieka. Dzięki tej zdolności użytkownik jest w stanie powiedzieć czy dana osoba jest pod wpływem Genjutsu, ponieważ jego przepływ czakry w tym momencie jest nieregularny. Kolejną cechą jest bardzo potężna percepcja wzroku. Dzięki temu, oko wychwytuje nawet najmniejsze szczegóły jak np. ruch ołówka (Sasuke wykorzystał to podczas egzaminu pisemnego na chunina), czy czytanie z ruchu warg. Od trzeciej formy, możliwe staje się przewidywanie ruchów przeciwnika. Odbywa się to na takiej zasadzie, iż Sharingan wnioskując z tego jak ciało wroga się porusza, ukazuje użytkownikowi iluzję, która wyprzedza faktycznego przeciwnika, dzięki temu nawet jeśli się iluzji nie uniknie, to już faktyczny cios tak. Niestety bez odpowiedniego treningu, własne ciało może nie nadążać za wzrokiem i nawet z tą zdolnością uniknięcie ataku dalej jest niemożliwe.

Kakashi vs ZabuzaSharingan ma także zdolność do hipnotyzowania, do której wystarczy tylko kontakt wzrokowy. Poprzez Genjutsu, shinobi jest Kyuubi zahipnotyzowanyw stanie podpowiedzieć przeciwnikowi co powinien zrobić, jak ma myśleć itp. Dzięki takiemu zabiegowi można uzyskać efekt, jakby osoba posiadająca Sharingana przewidywała przyszłość, co było zaprezentowane podczas walki Kakashi vs. Zabuza. Zabuza sam później zrozumiał na czym polegała ta „sztuczka”. Co potężniejsi shinobi są w stanie nawet kontrolować stwory przyzwane poprzez Kuchiyose no Jutsu, a także Ogoniaste Bestie. Nad tymi ostatnimi udało się zapanować jedynie dwóm osobom: Uchiha Madarze oraz Tobiemu i za każdym razem przywoływali oni Kyūbiego. Zwierzęta, które są kontrolowane w ten sposób, zwykle zamiast własnych oczu posiadają Sharingana.

W świecie shinobi przyjęło się pewne zasady walki z użytkownikami Sharingana:

Jeśli jest to walka jeden na jeden, zawsze należy uciec,

Jeśli to walka dwóch na jednego, spróbować zajść go od tyłu.

Jeśli użytkownik Sharingana złapię jednego w Genjutsu, to ten drugi może zaatakować wroga.

Jeśli atak się nie powiedzie, pozostaje opcja zdjęcia z sojusznika Genjutsu, pod którego jest wpływem.

Poziomy Sharingana

Wśród trzech Dōjutsu to Sharingan przechodzi najwięcej ewolucji, które można podzielić na następujące etapy:

Poziom pierwszy - Aktywacja i poziom postawowy.Sharingan

Chociaż każdy członek klanu Uchiha rodzi się z Sharinganem, jego aktywacja następuje jeszcze w wieku dziecięcym (dla przykładu:  Sasuke aktywował swój Sharingan mając siedem lat, Itachi – osiem).
Świeżo aktywowany Sharingan poza źrenicą posiada jedną łezkę. Już wtedy użytkownik może widzieć rzeczy niezauważalne dla zwykłego oka.
 

Poziom drugi.Sharingan

Dopiero w kolejnym etapie rozwoju dochodzi druga łezka. Nową umiejętnością jest  możliwość kopiowania ruchów i technik (Taijutsu) przeciwnika.
 

 

Poziom trzeci - Pełna aktywacja.Sharingan

Sharingan posiada już trzy łezki. Umiejętność kopiowania jest udoskonalona (można skopiować wszystkie jutsu poza tymi, które wywodzą się z Kekkei Genkai), użytkownik dodatkowo może przewidzieć ruchy przeciwnika i wprowadzać go w iluzję.
 

Poziom czwarty - Mangekyō Sharingan.

Cechy jak i wygląd Kalejdoskopowego Sharingana są charakterystyczne dla posiadacza. Aktywacja następuje po zabójstwie przyjaciela, otrzymaniu oczu od przyjaciela bądź szoku związanym ze śmiercią bliskiej osoby. Używanie tego typu Sharingana, niesie za sobą ryzyko postępującej ślepoty, a ostatecznie całkowitej utraty wzroku.
Forma Mangekyō Sharingana zależy od jego posiadacza.

Hatake Kakashi – jego techniką jest Kamui.

Mangekyou Sharingan Kakashiego

Uchicha Itachi – operuje technikami takimi jak Susanoo, Amaterasu i Tsukuyomi.

Mangekyou Sharingan Itachiego


Uchiha Shisui – twórca Kotoamatsukami, ostatecznego Genjutsu.

Mangekyou Sharingan Shisuia


Uchiha Madara -  w jego wykonaniu widzimy takie techniki jak Izanagi, Susanoo i Yasaka no Magatama.

Mangekyou Sharingan Madary


Uchiha Sasuke – używa technik Itachiego: Susanoo, Amaterasu oraz Tsukuyomi.

Mangekyou Sharingan Sasuke

Więcej na temat rodzajów Mangekyō Sharingan możecie poczytać w tym artykule.

Poziom piąty  - Eternal Mangekyō Sharingan.

Uzyskuje się go poprzez przeszczepienie oczu innej osoby, która uzyskała Mangekyō Sharingana. Sam wygląd można bardzo łatwo przewidzieć - jest to połączenie kalejdoskopu obu posiadaczy, zwykle tak aby tworzyły jedną spójną całość. Przy tej formie posiada się wszystkie poprzednie techniki oraz (prawdopodobnie) zyskuje się techniki od dawcy oczu koniecznych do uzyskania Eternal Mangekyō Sharingana. W odróżnieniu od oryginału użytkownik już nie oślepnie przez częste używanie Kalejdoskopu - stąd nazwa „Wieczny”.

Eternal Sharingan Sasuke Eternal Mangekyou Sharingan Madary

Poziom szósty - Rinnengan.

Niewiele wiadomo na temat sposobu ani jakich trzeba okoliczności aby aktywować Rinnengana przez użytkownika Sharingana. Dotychczas dokonał tego tylko Uchiha Madara, tuż przed swoją śmiercią.
Więcej informacji o Rinnenganie w artykule „Rinnegan

Rinengan Madary

~ hanami i Ryu_Makkuro

Komentarzy: 0 28 Kwiecień 2012