Oglądając anime/czytając mangę na pewno wielu z Was zauważyło, że gdy przychodziło do przedstawienia relacji rodzinnych, to Masashi Kishimoto koncentrował się głównie na Wiosce Liścia. A szkoda, bowiem w serii jest kilka ciekawych postaci, których historię rodzinną można by śmiało rozwinąć i na pewno nie wyszedłby z tego jakiś tani bubel. Idea tego artykułu jest dość prosta – chcemy przedstawić relacje w rodzinie, doszukać się podstawowych zasad funkcjonowania modelu rodziny na konkretnych przykładach. W związku z tym nie wertowałem stronic mangi wzdłuż i wszerz, by znaleźć jak najwięcej przykładów.

Uzumaki

W pierwszej kolejności skupimy się na rodzinie Uzumakich, czyli na Minato, Kushinie i oczywiście młodym Uzumakim. Opisywanie tego brzmi paradoksalnie, ponieważ Naruto był osierocony już jako niemowlak. Mimo to Uzumaki żył i zachowywał się tak, jakby czuł obecność swoich rodziców. Za wszelką cenę starał się, by byli z niego dumni (co się później okazało prawdą). Nieświadomy tego (do czasu), że jego ojciec był Hokage, starał się dążyć do bycia takim – a nawet lepszym – jak przywódca osady. Gdyby jego rodzice nie umarli, z pewnością jego dzieciństwo wyglądałoby zupełnie inaczej. Na pewno nie musiałby sam dźwigać ciężaru, jaki pozostał po ataku Lisa o dziewięciu ogonach na Konohę.

Czy spotkanie z matką zmieniło coś w postrzeganiu rodziny przez Uzumakiego? Trudno powiedzieć, ponieważ jego kontakt opierał się wyłącznie na spotkaniu w podświadomości, przy próbie kontrolowania bestii. W między czasie Naruto poznał historię spotkania jego rodziców i jak doszło do zapieczętowania w nim demona. Wiadomym jest, że Kushina bardzo kochała swojego synka, mimo iż nie było jej pisane widzieć go długo. To samo z pewnością można powiedzieć o Minato, który przecież za cenę swojego życia, ocalił życie malutkiemu Naruto. Trudno jest tutaj mówić o relacjach rodzice-dziecko, bowiem do takiego zdarzenia nigdy nie doszło, a ciężko wyciągać jakiekolwiek wnioski na bazie kilku godzin, które rodzina spędziła ze sobą razem (na dodatek były to mętne godziny).

Rodzina Uzumaki

Uchiha

Ten model rodziny diametralnie różni się od przedstawionego powyżej opisu. Tutaj nie do końca można było mówić o ciepłych relacjach między poszczególnymi członkami Uchiha. Można to było najlepiej zobaczyć na najważniejszych (dla nas) przedstawicielach klanu. Jak w każdej rodzinie bywa, tak i tutaj można było zaobserwować podział na „dobrego i złego glinę”. Tym pierwszym – jak zawsze – była matka, która pocieszała swoje dzieci i zapewniała rodzinne ciepło w domu. W rolę złego gliny wcielił się ojciec, który stosując politykę twardej ręki chciał, by jego synowie wyrośli na wspaniałych ninja. Po części udało mu się to osiągnąć. Surowe i oziębłe zachowanie względem swoich dzieci. wpłynęło na ukształtowanie się silnego charakteru.

Koniec końców jednak każdy rodzic kocha swoje pociechy, mimo iż jego zachowanie nieraz mogło sugerować co innego. Bardzo dobrze widać to we wspomnieniach Itachiego, gdzie Fugaku i Mikoto wykazali wyrozumiałość dla czynów najstarszego syna.

Abstrahując od tego, to ojciec umiał oddzielić relacje rodzinne od obowiązków. Jako, że klan Uchiha sprawował pieczę nad Jednostką Policji w osadzie, to zawsze na pierwszym miejscu stawiał rodzinę – starał się również wpajać to swoim dzieciom.

Rodzina Uchiha

Ten model rodziny prawdopodobnie był bardzo zbliżony do innych członków rodu Uchiha. Piszę o tym w trybie przypuszczającym, bowiem mangaka nigdy więcej nie przybliżył nam stosunków u pozostałych klanowiczów (pomijając relacje braci Izuny i Madary).

Hyuuga

Ten klan jest prawdopodobnie drugim w wiosce pod względem siły, zaraz po Uchiha. Ale my nie na tym mamy się skupić, tylko chcemy się bliżej przyjrzeć relacjom rodzinnym. W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć pewną oczywistość – w tym klanie wyróżnione są dwie rodziny: główna i boczna. Przynależność do poszczególnej gałęzi odgrywa znaczącą rolę w życiu każdego Hyuuga. Otóż wszyscy z bocznej rodziny mają obowiązek bronić swoich pobratymców z głównego rodu. Nawet za cenę własnego życia, o czym świadczyło poświęcenie Hizashiego podczas incydentu z ninją z Chmury.

Biorąc pod lupę stosunki poszczególnych członków rodziny, to trzeba przyznać, że w mało której panuje taki dryl wojskowy jak tu. Ojcowie są bezwzględni dla swoich dzieci i oczekują od nich wszelkich wyrzeczeń, byleby stawali się silniejsi, a co najważniejsze – zachowywali się tak, jak przystało na przynależność do danej części rodziny. Opisując to, mam na myśli Hiashiego, który był bezwzględny wobec Hinaty, kiedy ta nie była w stanie spełnić jego oczekiwań. Nie krył rozczarowania, a nawet przy niej wychwalał młodszą siostrę.

Rodzina Hyuuga

Ino-Shika-Cho

Z reguły to trio występuje zawsze razem (gdziekolwiek by się nie pojawili), dlatego też postanowiłem i tym razem opisać ich za jednym zamachem. Dlaczego? Ponieważ na ich temat mamy niewiele informacji (zwłaszcza o rodzinie Ino). Kilka dłuższych retrospekcji i na ich podstawie można postawić jedną diagnozę. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z kochającą się rodziną. Wzorowy model godny naśladowania. Czyli – rodzice chcą nauczyć swoje pociechy wszystkiego na temat godnego postępowania, byciu dobrym etc. Są również ostoją dla swoich dzieci, które w razie potrzeby, zawsze mogą liczyć na swoich staruszków. Znajdą się też pewne niuanse, o których nawet warto wspomnieć. Otóż rodzina Nara słynie z wysokiego ilorazu inteligencji, jednak jak się okazuje, to nie mężczyźni podejmują w domu decyzje. Owszem, są oni przysłowiową głową rodziny, jednak ostatnie zdanie ma zawsze kobieta, czyli tzw. szyja, która tą głową rusza.

Rodziny Nara, Yamanaka i Akamichi

 

Pod ten schemat można by podpiąć również pozostałe rodziny jakie znamy z Konoha-Gakure. Praktycznie każda traktuje o tym samym. Jedynie te rodziny, z których wychodzą ważniejsi bohaterowie mają inną historię. Odmienny schemat, który rzutuje na ukształtowanie się charakteru danej postaci. Tak było w przypadku Uzumakiego Naruto, Uchihy Sasuke, a także Gaary, dlatego teraz przenosimy się do piaskowej krainy, by bliżej przyjrzeć się rodzinie Piątego Kazekage.

Gaara i jego rodzina

Gaara, jako najmłodsze dziecko, nie miał łatwego życia zwłaszcza, że jego ojciec był Czwartym Kazekage Wioski Piasku. Było tak, ponieważ zdecydowano, że nowonarodzony syn przywódcy osady, będzie sakryfikantem Ichibiego. Co więcej – w czasie porodu zmarła jego matka, a więc nienawiść ojca do syna była jeszcze większa. Pozostałe rodzeństwo (Kankurou i Temari) nie odczuwało aż tak surowej ręki ojca. Na nich spoczywał obowiązek pilnowania swojego brata, zwłaszcza kiedy był maszyną do zabijania Wioski Piasku. Zapieczętowany demon w ciele Gaary, przyczynił się do wielu waśni w rodzinie. Nienawiść ojca do syna była tak wielka, że był gotów wyznaczyć swojego człowieka do zabicia osoby, która ciągle przypominała mu o zmarłej żonie.

Gdyby żyła Karura z pewnością relacje w rodzinie układałyby się zupełnie inaczej. Brak matczynej miłości odcisnął ogromne piętno na chłopaku i jego wizji postrzegania świata. Jednak dopiero po śmierci ojca, a po poznaniu Naruto, zaczął się zmieniać jego światopogląd. Cały czas mógł liczyć na rodzeństwo, które nigdy go nie przekreśliło, choć z pewnością jego „inność” mogła dać im nieraz w kość. Matka pokochała Gaarę od razu, gdy tylko wydobył z siebie pierwszy odgłos. I tak zostało praktycznie do końca, bowiem noworodek dostał od niej najwspanialszy prezent – piaskową obronę, będącą skutkiem matczynej miłości.

Gaara i jego rodzina

 

~Sanzoku

Edit: Trzeci obrazek w lepszej jakości jest tutaj.

Komentarzy: 0 07 Grudzień 2012