Wstęp

Witaj, tytułem wstępu, powiem Ci, że istnieje bardzo wiele gotowych systemów CMS (Content Management System - System Zarządzania Treścią), zarówno dedykowanych pod portale jak i wszelakich innych. Do najpopularniejszych należą m.in.:

  • Joomla
  • Typo3
  • Php-Fusion
  • Wordpress
  • Mambo
  • Drupal

Na każdym z nich można oprzeć swój własny portal i zasadniczo nie wymaga to jakiś kosmicznych umiejętności czy też zasobów. Każdy z nich da się też rozbudować o nowe moduły i funkcjonalności. Dlaczego więc zdecydowaliśmy się skorzystać z rozwiązania własnego? Powodów było kilka, ale o nich poniżej.

Dlaczego nie lubimy gotowców?

Bo co nasze, to nasze :) A tak na poważnie, gotowe systemy są fajne, mają jednak jedną zasadniczą wadę, mianowicie nikt nie zna ich tak dobrze jak autorzy. Kiedy tworzy się coś od zera, wie się najlepiej jak działa, jak to rozwijać i rozbudowywać. Na dodatek, jeśli tworzy się to dobrze to jest to nawet łatwiejsze. Systemów ogólnodostępnych trzeba się nauczyć, poznać sposób myślenia autorów, nauczyć się z nimi pracować a i tak niejednokrotnie uzyskanie tego co byśmy chcieli, może być bardzo trudne. W przypadku własnych rozwiązań, za błędy możemy winić tylko siebie.

Narzędzie szyte na miarę

Susanoo CMS od początku projektowany był jako narzędzie modułowe, umożliwiające łatwy i szybki rozwój, tak aby móc dostosować się do zmieniających się potrzeb i tego co "w trawie piszczy". Dodatkowo, wraz z samym CMSem stworzyliśmy na potrzeby Senpuu szereg innych narzędzi i rozwiązań, dzięki którym praca z/nad portalem jest łatwa i wydajna. Cały system składa się z z trzech części:

  • Rdzeń systemu (tzw. "silnik")
  • Moduły (newsy, komentarze, użytkownicy, teksty, biografie, itd...)
  • Front-end (czyli część "portalowa" - to co teraz przeglądasz)

Podział taki ułatwia zarządzanie całością, bez zbędnego ryzyka zepsucia czegoś przez przypadek.

Testy, testy, testy

Z jednej strony fajnie mieć dobrze napisany portal, z drugiej strony, ktoś go musi przetestować. Aby uniknąć godzin żmudnego klikania każdej możliwej opcji, za każdym razem kiedy aktualizujemy kod, zdecydowaliśmy się pisać Susanoo CMS odrazu z załączonymi testami, tak aby pokryć jak największą część systemu testami automatycznymi. Dzięki temu, 99.2% całego kodu źródłowego, jest testowane automatycznie, co znacznie skraca czas jaki potrzebny jest na wprowadzenie w pełni działających poprawek i udoskonaleń.

Usability

Część administracyjna została zaprojektowana tak, aby umożliwić jak najefektywniejszą pracę administracji. Każdy członek grupy "trzymającej władzę" posiada uprawnienia do modułów z których ma mieć prawo korzystać, dzięki temu, każdy zajmuje się swoją robotą. Dodatkowo, wszystkie działania administracji (w tym banowanie, usuwanie komentarzy, itd) są rejestrowane, więc w razie ew. nieścisłości, zawsze można dojść do tego kto, co i kiedy spartolił.

Podsumowując, w rok intensywnej pracy, stworzyliśmy system CMS który pozwala efektywnie (i efektownie!) zarządzać tak rozbudowanym portalem jak Senpuu. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu testów jednostkowych i funkcjonalnych udało nam się zminimalizować ilość błędów.

Susanoo CMSSusanoo CMS login

Komentarzy: 0 25 Grudzień 2011