Sześć ciał Paina, wbrew pozorom, to technika – do jej wykonania potrzeba Rinnegana. Twórcą tego jutsu jest Nagato. Ciała są połączone z użytkownikiem dzięki prętom – odbiornikom czakry. Mają wspólną wolę i kilka cech wyglądu – oczy z Rinneganem, rude włosy i mnóstwo „kolczyków” – zakończeń odbiorników czakry. Każde z „wcieleń” Paina ma inne, szczególne umiejętności.

Każde ciało to osoba, która zmarła i za życia spotkała Jiraiyę. Poprzez wczepienie jej odbiorników czakry staje się marionetką, działającą zgodnie z wolą użytkownika Rinnegana. Ciała mogą mieć różną płeć, nie ważny jest też wygląd - jako jedna ze ścieżek i tak upodobni się do innych ciał. Pozostaną także blizny, które zyskał za życia. 

Ciała jako tako nie można zabić, ale można zniszczyć. Jeżeli któraś ze ścieżek nie nadaje się do użytku, wówczas znajdowane i „przerabiane” są nowe zwłoki, na kolejne ciało, które ma umiejętności takie, jak zniszczony poprzednik. 

Pochodzenie

Ciała Paina nawiązują do buddyjskich krain ponownych narodzin. Pierwsza - Devy - domeny boga. Domena ta jest królestwem błogości, rozkoszy. Kolejna domena to domena zazdrosnego boga – asura. Stoi najniżej w hierarchii bóstw i półbogów Kāmadhātu (Domeny Pragnienia). Opisywane jako istoty z trzema głowami, trzema twarzami i czterema do sześciu rąk. Królestwo to należy do półbogów, ponieważ zazdrościli, walczyli z innymi lub racjonalizowali świat. Kolejne domeny to domena ludzi, która bazuje na pożądaniu, namiętności, wątpliwościach i dumie; zwierząt, która opiera się na mentalnej głupocie i uprzedzeniach z poprzedniego życia; głodnych duchów, która opiera się na zaborczości i pragnieniach, które były uprawiane w poprzednich życiach i piekła, która bazuje na stanach nienawiści kultywowanych w poprzednich życiach. Naraka, nazwa ostatniej domeny, to w buddyjskiej kosmologii nazwa największego cierpienia.

Po co powyższy paragraf?

Powyższy paragraf jest wspaniałym wytłumaczeniem do tej części – poszczególne ciała Paina.

Ciał jest sześć, są to kolejno:

天道, Tendō – Ścieżka Devy/ Domeny Boga

修羅道, Shuradō – Ścieżka Asury/ Zazdrosnego Boga

人間道, Ningendō – Ścieżka Ludzi

畜生道, Chikushōdō – Ścieżka Zwierząt

餓鬼道, Gakidō – Ścieżka Głodnych Duchów i Piekła

地獄道, Jigokudō – Ścieżka Naraka/Największego Cierpienia

Tendō

Najważniejsze ciało NagatoTendo wykonujące charakterystyczną technikę

Jest to ciało najczęściej używane przez Nagato, które należało do jego najlepszego przyjaciela – Yahiko. Tym ciałem stawiał się na spotkania Akatsuki i zaatakował Konohę. Wyglądało prawie tak, jak Yahiko za życia, jedyne co się zmieniło to oczy i „ozdoby” na ciele. Możliwe, że to ze względu na wygląd tego ciała i sentyment do niego, resztę ścieżek przerabiano na jego podobieństwo.

Ciało to posługuje się siłami przyciągania i odpychania, których używa do przemieszczania obiektów i ludzi, odpierania ataków, ale i ich wykonywania. Pomiędzy „sesjami” używania tych ataków musi być określona przerwa czasowa, która zwiększa się wprost proporcjonalnie do użytej siły. Może wykonywać techniki takie jak Chibaku Tensei, Banshō Ten'in i Shinra Tensei.

Shuradō

AsuraAsura w ataku

Najdziwniej wyglądające ciało. Ma trzy twarze i sześć rąk oraz multum broni, przez co przypomina robota. Ma też podobne umiejętności.

Potrafi strzelać strumieniem ognia, pociskami, rakietami, a poprzez otworzenie czaszki zniszczyć całą okolicę wydobywającym się z niej strumieniem czakry. Potrafi przemieszczać się bardzo szybko oraz jest silne fizycznie. Bardzo łatwo miażdży przeciwników rękami – dosłownie. Mogło także rzucić inne z ciał ponad murami Konohy. Poza tym, było bardzo wytrzymałe – zarówno na ataki fizyczne, jak i jutsu.

Ciało to jest mniej ważne od Tendō. Zostało poświęcone, by bronić wspomnianej ścieżki. 

Ningendō

Ścieżka Ludzi

Czytanie w myślachWyciąganie duszyŚmierć

Wyjątkową umiejętnością tego ciała jest czytanie w myślach poprzez położenie ręki na głowie ofiary i wyciąganie jego duszy. Technika zabija przeciwnika, ale pozwala zdobyć tajemnice skryte w najdalszych zakamarkach umysłu.

Chikushōdō

Pierwszadruga i ostania Ścieżka Zwierząt

Ścieżka Zwierząt przyzywająca parecznika

Jest to jedyne ciało, które zmieniło się w trakcie trwania serii oraz jedyne, które należało do kobiety.

Ścieżka ta potrafi przyzywać różne stwory, przypominające zmutowane zwierzęta, jak np. wielogłowy pies, gigantyczna panda czy wół. Wszystkie „zwierzęta” mają odbiorniki czakry i Rinnegana, a do ich przyzywania nie potrzeba pieczęci czy krwi. Sterowane są wolą użytkownika, tak jak ciała.

Wbrew nazwie, ciało to może przyzywać także ludzi – a dokładniej pozostałe Ścieżki i Konan.

Gakidō

Ścieżka Głodnych Duchów i PiekłaTechnika

Ścieżka ta, dzięki wykonaniu techniki Fūjutsu Kyūin może absorbować czakrę – z technik Ninjutsu, których jest celem oraz z bezpośredniego kontaktu. Ponadto może stworzyć barierę wokół użytkownika, która pozwala absorbować ataki ze wszystkich stron.

Jigokudō

NarakaKról Piekieł

Ciało te działa w ścisłej współpracy z Królem Piekieł – wielka głowa z Rinneganem. Dzięki niej można zdobywać prawdziwe informacje – Król Piekieł staje przed ofiarą, a Ścieżka zadaje pytania. Gdy zostaną udzielone odpowiedzi, wówczas następuje weryfikacja, której dokonuje Król Piekieł. Jeżeli odpowiedzi są fałszywe, wówczas Król Piekieł wyrwie wrogowi język i go zje, w skutek czego ten zginie. Jeżeli odpowiedzi były prawdziwe, osoba udzielająca odpowiedzi zostanie zostawiona w spokoju – wyczerpana, ale żywa.

Król Piekieł potrafi także leczyć – bierze do ust uszkodzone ciało, a po jakimś czasie wyłania się ono w pełni zdrowe i odnowione.

~_tsu_

Komentarzy: 28 10 Luty 2013
 • Thecmelion
  Thecmelion

  Pain (ペイン, Pein) - obie formy są poprawne, tyle że jedna jest angielska a druga jest japońska. Ta druga właściwie jest zjaponizowaną wersją angielskiego "bólu". Japońce z tego co wiadomo, "uwielbiają" zapożyczać słowa z anglika i dodawać je do swojego języka. Co nie zmienia faktu, że i tak chodzi o tego samego bóla... W skanlacjach oczywiście będzie ta bardziej znana forma, w końcu zazwyczaj czytamy ang. wersje. A tak po za tematem, przykładowo na deviantART łatwiej znajdiesz obrazki z Painem właśnie pod drugą formą (bo w standardowej są one wymieszane z ogólnymi grafikami).

 • Naruto0001
  Naruto0001

  Więc jak jest? Pein czy Pain?
  Kiedyś na Youtube czytałem, że imię Pein jest wyjaśniaone w Ninja Storm 2 a w mandze tego nie ma. Czy to możliwe?

 • Ayame-sama
  Ayame-sama

  W sumie bardziej pasuje mi Pain niż Pein. Ale koniec końców po japońsku nie czytamy tak jak po angielsku, także poprawną formą będzie Pein.

 • Mer
  Mer

  @Alextasha-san, @shimetsu-san, @SnT-san, wydaje mi się, że podobnie jak z "Painem" i "Peinem" jest w przypadku Maito Gai'a (na niektórych stronach piszą Guy).

  Temat tygodnia świetny, bardzo dobrze opisane każde ciało, jego umiejętności oraz to co mnie zawsze najpardziej intryguje -> geneza:)

  "Ci którzy zeszli z drogi sprawiedliwości, nie mają odwagi, jednak pod skrzydłami silnego lidera, tchórzostwo nie ma prawa przetrwać." Senju Hashirama
 • Zelus25
  Zelus25

  Bardzo przydatne informacje wszystko dokładne i czytelne jak zawsze:)

 • Alextasha
  Alextasha

  @shimetsu - na samym początku jak się pierwszy raz pojawiał Pain to się zdarzało, że ang gr translatorskie dawały E. Potem zmieniono na A, kiedy wyczaili powiązanie z Bólem :D

  Gdyby w kobiecie nie panował anioł razem z diabłem, nie byłaby interesująca.
 • shimetsu
  shimetsu

  @Naruto0001 "pain", to "ból" po angielsku i "pain" jest poprawne. Nie spotkałem się nigdy z formą "pein" w uniwersum Naruto, może oglądałeś z kiepskim tłumaczeniem.

 • _SnT_
  _SnT_

  @Naruto0001 W mandze wydawanej przez JPF jest Pain :)
  Pain pisane po japońsku czyta się Pein.

  "Czarny to nie kolor, czarny to siła" ♥ Black Tiger
 • malgas3215
  malgas3215

  Artykuł fajny. Można się wiele dowiedzieć na temat Peina.

 • benio1402
  benio1402

  Osobiście uwielbiam Nagato i Paina więc dla mnie temat ekstra. 10/10

  Płakanie jest w porządku, kiedy płaczesz ze szczęścia.
 • Pixi
  Pixi

  Świetny artykuł ,sporo można sie dowiedzieć ;)

 • kamil10555
  kamil10555

  artykul fajny i ciekawy mozna sie wiele dowiedzie o innych kulturach i o tym buddyzmie ;d

 • Naruto0001
  Naruto0001

  Dobry artykuł. Przejrzysty i ciekawy.
  Mam jednak pytanie. Wiele razy widziałem imię Pain napisane Pein.
  Czym to się różni? Czy to ma jakiś związek z postacią Nagato?
  O co w tym chodzi?

  Pain czy Pein?
  Jak to się piszę?

 • Mitsuki
  Mitsuki

  Artykuł super ;) Jak dla mnie cały tekst jest w porządku i nie ma się czego czepiać :)

  Hejty... Hejty wszędzie... O.O
 • Natalie-chan
  Natalie-chan

  Świetny Artykuł , dowiedzialam sie bardzo dużo na temat paina . ;)
  Musialas się nieźle namęczyc . xd

  Dattebayo! :D
 • Mencio online
  Mencio

  @shimetsu, @kakashi5: koniec offtopa i spamu. @kakashi5: kolory i wyróżnienia nie są po to żeby ozdabiać stronę - od tego mamy grafika, nie musisz go wyręczać. Proszę zacznij się zachowywać jak na (conajmniej) 10latka przystało.

 • shimetsu
  shimetsu

  @kakashi5
  chyba rinnegan, a nie sharingan.
  czemu pojawił się oro i sasuke? jako przypomnienie, kiedy miecz Tots**a został przedstawiony pierwszy raz.

 • Mencio online
  Mencio

  @kakashi5: nie dodam Cię w ogole na skype i proszę zrozum to. Administracja nie jest od radosnych pogaduszek na skypie.

 • kakashi5
  kakashi5

  nie widzialem go jeszcze to prawda @Sharingan masz rację. @Mencio czy dodasz mnie dziś na skype??? :P troche zapomnialem.. :D


  Nagato POSIADAŁ wszystkie moce painów i nieżle je używał ptrzeciwko naruto, killerowi bee i itachiemu... ale kabuto dał ciała, tylko nie rozumiem czemu sie pojawił oro w czasie tej kuli... :} noi sasuke wyszedł. :) :P :D Powiem tyle, czytanie naruto (jako mangi) jest lepsze niż lektury... :P :D

  ;)
 • Mencio online
  Mencio

  @Gomeroth: mówiłem juz ale opwiem jeszcze raz - jeśli chodzi o układ tekstu i że coś na coś nachodzi, to zostanie to poprawione razem z duuuuuuuuuuuuuuuuuuuużą (sam zobaczysz :P) ilością poprawek które wyjdą do 2 tygodni od teraz.