Techniki Mangekyou Sharingan – od czego mogą zależeć?

Takie pytanie pojawiło się u mnie w głowie, i pewnie nie tylko u mnie, po tym jak Sasuke pokazał po raz pierwszy swojego Mangekyou. Gdy zobaczyliśmy te techniki w wykonaniu Itachiego, wtedy można było odnieść wrażenie, że zawsze są one takie same. Natomiast w 29 odcinku Shippuudena, czy też dla tych co czytają tylko mangę, w 276 chapterze, została ta teza całkowicie zburzona. Kakashi po raz pierwszy pokazał Kamui, czyli zdolność zaklętą w jego Sharinganie. Wtedy pojawiła się możliwość, że każdy Kalejdoskop ma własne techniki. Ta wersja została obalona, dokładnie w 414 chapterze mangi oraz 143 odcinku Shippuudena, gdy Sasuke pokazał Amaterasu. Można było też chwilę wcześniej zaobserwować użycie Genjutsu na Killer Bee, lecz nie było pewne, czy było to Tsukuyomi, jako że ta nazwa nie padła. Od tego momentu osobiście wysunąłem dwie tezy, które chcę Wam teraz przybliżyć.

Klany, klany i jeszcze raz klany.

Pierwszą możliwością jest przynależność do klanów. Już tłumaczę o co mi chodzi. Mianowicie, jeśli ktoś należy do klanu Uchiha, jego technikami Mangekyou będą: Amaterasu, Tsukuyomi oraz Susanoo, które uzyskuje się jako ostatnie. Jeśli ktoś będzie pochodził z klanu Hatake, to w jego asortymencie znajdzie się na pewno Kamui. Pozostałych dwóch technik nie znamy, ponieważ Kakashi posiada tylko jednego Sharingana Obito. Innymi słowy, jeśli ktoś pochodzi z klanu Senju, będzie posiadał takie same zdolności jego Mangekyou, jak wszyscy inni z tego klanu (do klanu Senju zalicza się także klan Uzumaki, którzy byli bliskimi krewnymi Senju – kuzynami). Klan Hatake posiadałby swoje techniki, klan Uchiha swoje, klan Senju swoje, klan Hyuuga swoje. Dla potwierdzenia tego, Madara posiada także Susanoo, nie pokazał ani Tsukuyomi, ani Amaterasu, lecz można było zauważyć, że jego Susanoo jakby używało właśnie czarnych płomieni w jednym ze swoich ataków. Jest to niestety niepełne uzasadnienie, jak zaraz będzie to wytłumaczone w następnej tezie.

A może jednak nie klany?

Druga możliwość jest bardzo podobna do obalonej już wersji o tym, że każdy posiada własne techniki Mangekyou. Ta różni się od tamtej starej tym, że dwie pierwsze zdolności są różne, natomiast trzecia jest zawsze ta sama, a jest nią Susanoo. Teraz ktoś mógłby powiedzieć, że to wierutna bzdura, bo przecież bracia „Mhroczny Mhściciel Sasuke”(copyright by Lotny) i „Przebiegła łasica Itachi” posiadają te same techniki Kalejdoskopu. A można to bardzo łatwo wytłumaczyć tym, że są po prostu braćmi i jak sam Itachi mówił: „Jesteśmy specjalnymi braćmi”. I wiem, że odnosił się do czegoś innego, ale kto Kishiego zna, wie, że mógł mieć o wiele więcej na myśli. Dla potwierdzenia tego, jak i pierwszej tezy, potrzebny byłby Kakashi z drugim Sharinganem Obito. Dzięki temu byłby w stanie uzyskać drugą technikę oraz trzecią, ale to się niestety (albo stety) nie stanie. Rozwiązanie także mogłoby przyjść ze strony wielkiego koksa, czyli pana Madary, który by pokazał swoje dwie podstawowe techniki, a nie tylko szpanował Susanoo. To jest najbliższe realizacji, choć i tak dalekie w dalszym ciągu.

A co z panem Shisui i jego Kotoamatsukami?

Bardzo dobre pytanie i mam nadzieje równie dobra odpowiedź. Tutaj chciałbym przybliżyć wygląd poszczególnych Mangekyou, a dokładnie wszystkich, ponieważ pozwoli mi to łatwiej zobrazować sytuację. Ich właścicielami są po kolei: Sasuke, Sasuke (wersja Eternal), Itachi, Kakashi, Madara, Izuna, Madara (wersja Eternal) i Shisui.

Mangekyou Sharingan Sasuke

Eternal Mangekyou Sharingan Sasuke

Mangekyou Sharingan Itachi

Mangekyou Sharingan Kakashiego

Mangekyou Sharingan Madary

Mangekyou Sharingan Izuny

Eternal Mangekyou Sharingan Madary

Mangekyou Sharingan Shisui

 

Proszę zwrócić uwagę na to, że przy każdym Mangekyou, oprócz Shisui, występuje pewna zgodność. Każdy z tych kalejdoskopów składa się z 3 elementów, bądź kształtów, które mają 3 „końce”. W przypadku Sasuke, składa się on z 3 elips - w wyglądzie przypomina to tylko gwiazdę. Czyli nazywając po kolei kształty jakie przybrały będą to: Gwiazda, Gwiazda z Połowicznym Problemem, Trójramienny Shuriken, Trójramienny Futurystyczny Shuriken, Trzy Komety Uganiające się za Sobą, Platforma, Trzy Komety Uganiające się za Sobą na Platformie, Czteroramienny Shuriken. I znowu nawet w nazwach widać, gdzie u Sasuke połowiczny problem odnosi się do dzielenia liczby ramion na pół, więc daje 3. Tylko Shisui daje liczbę w żaden sposób nie związaną z 3. Tak więc o co chodzi? A no o to, że jego shuriken posiada 4 ramiona, ponieważ jego Mangekyou posiada 4 techniki, a nie jak wszystkich, tylko 3. Tą czwartą techniką jest właśnie Kotoamatsukami, czyli doskonała iluzja. Do tego jest zaklęta w obu gałkach ocznych, zaprezentowali już to nam Danzou i Itachi.

Ciekawostki

Zacznę od tego, w którym oku zaklęta jest która technika. Jak można było zauważyć, technika bazująca na Ninjutsu, zaklęta była w przypadku Itachiego w jego prawym oku, natomiast u Sasuke w lewym. Od czego to zależy? Mianowicie od tego czy dana osoba jest leworęczna, czy praworęczna. Itachi jako praworęczny posiada Amaterasu w prawym oku, Sasuke jako leworęczny w lewym. Pewnie sobie teraz myślicie „ale chwila, przecież Kakashi jest praworęczny, a jego technika Ninjutsu jest zaklęta w lewym oku, coś tu śmierdzi”. A no śmierdzi, ale trupem. Proszę nie zapominać, że Kakashi posiada Sharingana Obito, to nie jest jego własny, a Obito był leworęczny. W anime, jak i w mandze można zauważyć, że większość czynności wykonywał lewą ręką, także jego lewa ręka była tą „prowadzącą”, gdyż trzymając kunaia lewa ręka była na górze, a prawa pod spodem – cecha osób leworęcznych. A w którym to oku leworęczny Sasuke miał zaklęte Amaterasu? Czyli praworęczni mają techniki Ninjutsu w prawym oku, leworęczni w lewym.

Moc i opanowanie technik Mangekyou może zależeć od typu shinobi. Dla przykładu podam Itachiego, jest on typem Genjutsu, stąd jego Tsukuyomi jest niezwykle potężne, lecz Amaterasu już nie. Przynajmniej tak można wywnioskować, ponieważ Itachi był w stanie tylko atakować przy pomocy „Bogini Słońca”, bronić już nie. Natomiast Sasuke, którego Genjutsu rzucone z Mangekyou jest tak naprawdę zwykłym Genjutsu, tak jego Amaterasu to już inna działka. Nie tylko potrafi on zgasić czarne płomienie, ale także kontrolować ich kształt, owijając swoje Susanoo nim, albo po prostu stworzyć z nich tarczę. Zmiany te raczej nie odzwierciedlają się w przypadku Susanoo, choć można mieć co do tego wątpliwość, ponieważ wersja Itachiego posiada miecz Totsuka, który pieczętuje osobę, która została przebita nim w świecie Genjutsu i to właśnie ten świat, może wskazywać na to, że ktoś jest typem Genjutsu. Pan Mściciel używa łuku, bądź jak nie dawno pokazał, po prostu strzela z kuli, widać typ bardziej Ninjutsu. W przypadku Madary, można odnieść wrażenie, że jest on typem Taijutsu, lecz w dalszym ciągu nie została pokazana pełna wersja jego Susanoo.

Możliwe że coś pominąłem, albo ktoś ma inny pogląd na sytuację, jak to mówią: „Co dwie głowy to nie jedna”.

Autor tekstu: Ryu Makkuro

Komentarzy: 4 28 Kwiecień 2012
 • Mencio
  Mencio

  @Clara Wykrakał :D

 • Clara
  Clara

  Ryu Makkuro
  "Dla potwierdzenia tego, jak i pierwszej tezy, potrzebny byłby Kakashi z drugim Sharinganem Obito. Dzięki temu byłby w stanie uzyskać drugą technikę oraz trzecią, ale to się niestety (albo stety) nie stanie."
  A jednak.

 • xpioterx
  xpioterx

  @sacha9314 Kakashi sam nie byłby wstanie aktywować MS więc możliwość używania go dostał gdy Obito je aktywował.

 • sacha9314
  sacha9314

  osobiście uważam Kotoamatsukami za technikę genjutsu, tak też była określana w anime
  więc jak dla mnie nie wyjaśnia to problemu 4 ostrzy shurikena w oku Shisui...
  co do sprawy że techniki pochodzą od krwi klanu to też trochę nonsens
  Kakashi ma sharingan i mangekiyou od Obito, a Obito jest Uchiha a nie Hatake
  co ciekawe
  obai w tym samym momencie otrzymali mangekiyou
  i mają tą samą zdolność
  zatem odważę się wstępnie rozmyślać nad tym że to okoliczność w jakiej otrzymuje się mangekiyou (czytaj, traumę po czyjej śmierci kto przeżywa, kim ta osoba dla użytkownika sharingana była luib jak zginęła) decyduje dalsze zdolności zaklęte w mangekiyou