Drodzy mieszkańcy naszej wioski!

Pewnie większość z Was zajęta jest intensywnymi przygotowaniami do Świąt. My natomiast mamy dla Was kolejną porcję informacji prosto z Japonii. Mianowicie dzisiaj, 23 grudnia, obchodzone jest narodowe święto: Urodziny Cesarza (Tennō Tanjōbi).

Zacznijmy najpierw od kilku faktów historycznych. Jak można się domyślić, data 23 grudnia jest dniem narodzin obecnie panującego cesarza Japonii. Wcześniej Tennō Tanjōbi obchodzony był w latach 1926-1989 w dniu 29 kwietnia - urodziny cesarza Shōwa (Hirohito). Po jego śmierci datę zmieniono na 23 grudnia, który był dniem przyjścia na świat jego pierwszego syna, a jednocześnie następcy tronu. Cesarz Akihito, syn Hirohito urodził się w roku 1933 objął on tron w 1989 roku i tym samym został 125 cesarzem Japonii.

Zmiana ta jednak nie spowodowała zniesienia święta obchodzonego 29 kwietnia. W celu uczczenia pamięci byłego cesarza, ustanowiono ten dzień również świętem narodowym, który z początku określony był mianem Dnia Zieleni, jednak w 2007 roku święto to przesunięto na maj, a 29 kwietnia został ogłoszony Dniem Shōwa na cześć byłego cesarza. Z pewnością o obu tych dniach będziecie mogli poczytać w późniejszych artykułach.

Podczas urodzin cesarza, w pałacu cesarskim, odbywa się publiczna ceremonia, podczas której bramy pałacu są otwarte dla ludzi, chcących uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Jest to dosyć niezwykła sytuacja, ponieważ pałac w ciągu roku zazwyczaj nie jest dostępny dla osób postronnych. Cesarz wraz z żoną, cesarzową Michiko, oraz kilkoma innymi członkami rodziny, pojawiają się na balkonie pałacu, aby przyjąć urodzinowe życzenia od tłumu zgromadzonych ludzi. Japończycy na widok cesarza machają małymi japońskimi flagami. Następnie Cesarz przemawia do tłumu, a potem osoby świętujące mogą udać się bezpłatnie do ogrodu znajdującego się w pałacu. Poniżej możecie obejrzeć kilka zdjęć z tego uroczystego dnia, a także zdjęcie cesarza wraz z małżonką.

CesarzRodzina Cesarska
Urodziny CesarzaUrodziny Cesarza

Choć ciężko napisać tutaj podsumowanie szczególnie, że takie święto jest dosyć dalekie realiom polskim, a także większość chrześcijan skupiona jest obecnie na przygotowaniach do  uroczystości urodzinowych Jezusa.

Zatem jeżeli w obu tych przypadkach mamy do czynienia z urodzinami, skupmy się na nich. Mam pewnego bardzo mądrego przyjaciela, który uważa, że codziennie są urodziny wszystkich ;). Zawsze mówi: Jeżeli ludzie są szczęśliwi, głównie w święta, dlaczego zatem nie być szczęśliwy cały rok i czuć się tak codziennie? - zatem bardzo często składa mi życzenia ;). Dlatego ja również składam najlepsze życzenia urodzinowe wszystkim mieszkańcom Senpuu ;). Aby każdy dzień był dla Was tak samo szczęśliwy ;).

~Anshin

Komentarzy: 6 12 Sierpień 2013
 • Haku_97
  Haku_97

  Najlepsze życzenia dla Cesarza (sorry, że trochę spóźnione ;P )

 • lukiluck8
  lukiluck8

  Moim zdaniem artykuł super:) bardzo ciekawy i lepszy od poprzedniego.Ciesze się że na senpuu można dowiedzieć się tak że o kulturze Japonii a co do cesarza życzę mu wszystkiego dobrego i wielu długich lat życia ogólnie najlepsze życzenia:)

  YO!
 • kaori15
  kaori15

  Puenta super ;D a Cesarzowi życzę jak najlepiej ;D

  Yume ya tomodachi ya chikara nado hoshii n'da yo!
 • Yellow_FlashJK
  Yellow_FlashJK

  To na pewno byłby dziki melanż.A co do artykułu to bardzo ciekawy , moim zdaniem lepszy od poprzednigo.

  -Przyszedłem o świcie... jak co dzień. Tylko, że jak już tu jestem... zaczynam wspominać sobie jakim to głupcem byłem kiedyś...
 • olek2001_kurek
  olek2001_kurek

  No, supcio.

 • Mer
  Mer

  Bardzo ciekawy art.:) Jak zwykle, najbardziej podobała mi się puenta:) Osobliwe święto - nie wiem czy jest obchodzone w więcej niż kilku krajach, a na pewno nie w Polsce.

  Wyobrażacie sobie świętować urodziny Komorowskiego, itp.?:)

  "Ci którzy zeszli z drogi sprawiedliwości, nie mają odwagi, jednak pod skrzydłami silnego lidera, tchórzostwo nie ma prawa przetrwać." Senju Hashirama