Prawie każdy, kto oglądał jakieś anime czy film japoński spotkał się z tym, że bohaterowie mają dość dziwny zwyczaj dotyczący kąpieli. Myć się przed wejściem do wody? Kąpać się z innymi, nieznajomymi? Dla nas to jest dziwne, a dla Japończyków codzienność, którą spróbuję Wam przybliżyć i „oddziwnić”.

Podstawowa wiedza, jaką jest znajomość etykiety, dotyczy wszystkich i zawsze. Trzeba wiedzieć jak się zachować u siebie oraz u innych. Należy znać lub poznawać i uczyć się zwyczajów, a następnie wdrażać je w życie będąc w obcym miejscu. Na przykład w japońskiej łaźni.

ZnakSzatnia

Gorące źródła – wejście i szatnia

Idąc do łaźni należy naszykować dwa ręczniki – duży i mały. Do pomieszczenia, w którym znajduje się wanna należy wejść nago lub z małym ręcznikiem, który zasłania intymne części ciała – duży zostaje w szatni, by po kąpieli się wytrzeć. Następnie należy umyć się korzystając ze stanowisk do tego przeznaczonych. Kiedyś były to zwyczajne wiadra z wodą, dzisiaj są to nowocześniejsze baterie prysznicowe. Po spłukaniu wodą można wejść do wanny, tym razem na chwilę. Potem powinno się wyjść i wyszorować. Przy myciu można usiąść na stołeczku lub uklęknąć i porządnie się umyć. Opłukiwanie się w pozycji stojącej jest wysoce niewskazane.

Tak wypucowanym można wejść do wody, która może przekraczać  40°C. Do wody nie można wskakiwać, wbiegać. Należy być zupełnie nagim, żaden materiał nie powinien znaleźć się w wodzie, dlatego ręcznik zostawia się na brzegu lub składa i układa na głowie. 

Jak się zachować

Kąpiel służy odprężeniu, relaksowi. Dlatego zakaz wstępu mają osoby nietrzeźwe, głośne oraz gdzieniegdzie z tatuażami. O ile dwa pierwsze są oczywiste, o tyle trzecie wyjaśnię: niegdyś, znakiem rozpoznawczym japońskiej mafii były tatuaże, a Japończycy żywią do nich niechęć, zatem w ramach prewencji nie wpuszczają nikogo z tatuażami – stałymi, jak i zmywalnymi. Do niektórych łaźni nie są wpuszczani także obcokrajowcy, ponieważ łamiąc zasady etykiety drażnią tubylców. 

Zakaz

W większości łaźni jest podział, na łaźnie dla pań (onna) i panów (otoko). Nawet jeśli nie znasz języka to jest duża szansa, że nie wkroczysz energicznym krokiem do części dla płci odmiennej – wejścia bardzo często oznaczane są kolorami: czerwone dla kobiet i niebieskie dla mężczyzn. 

Kolory

Do dziś funkcjonują łaźnie koedukacyjne, gdzie mężczyzn i kobiety zobowiązuje taka sama etykieta. Jest to możliwość przyjemnego spędzania czasu, zacieśniania więzi i poznawania się na nowo, w niecodziennych sytuacjach.

Podobne zasady kąpieli obowiązują w domach. Najpierw należy się umyć, a dopiero potem wskoczyć do wody. Po skończeniu nie należy jej wypuszczać, ponieważ jest czysta i można jej używać jeszcze nie raz.

Dzisiaj prywatne łazienki wyposażone są w zwykłe, tradycyjne wanny lub takie naszpikowane elektroniką, które same się napełniają, podgrzewają wodę i nierzadko informują o tym głosem.

A teraz drodzy mieszkańcy, nie pozostaje nic innego jak ofuro - wa ten - ni noboru kokochi („weź kąpiel a poczujesz się jak w niebie”).

~_tsu_

Komentarzy: 11 20 Wrzesień 2013
 • RiinUchiha
  RiinUchiha

  Też jeste za artykułem o sztukach walki :D A poza tym ciekawy artykuł. Dobra robota XD

  Są rzeczy jakie mnie drażnią, i są rzeczy jakie mnie drażnią na tyle, że aż podniecają i stają się nałogiem. Wiesz o czym mówię?
 • Yogato
  Yogato

  Nie powiem, ciekawy zwyczaj, ale chyba nie odważyłabym się wejść tam sama, jeżeli już to z przyjaciółkami ;D

 • mati911
  mati911

  Też jestem "za" sztukami walki !

  Artykuł fajny ;)

  M/K
 • Dekada99
  Dekada99

  Chyba wybiorę zacisze domowej wanny (>_<)... aczkolwiek takie odwiedziny publicznej łaźni byłyby bardzo ciekawym doświadczeniem. Chociaż nwm czy na pierwszy raz zapamiętałabym co i jak xd

 • Haku_97
  Haku_97

  @_tsu_ , @Alextasha już nie mogę się doczekać nowego działu na Senpuu ;D

 • Monia99
  Monia99

  Uważam tak samo jak @deidara . Mnie również interesują wschodnie sztuki walki ;D Chętnie bym o nich poczytała na naszej ukochanej stronie senpuu.net ;)

  Akiramete wa ikenaito kaze ni tango o surō shimasen.Itsumo!
 • Alextasha
  Alextasha

  @Haku_97 - Wy tego jeszcze nie widzicie, ale taki dział powstaje cały czas :D tylko segregacja artykułów trochę mi idzie ^^ więc nie wiem kiedy w najbliższej przyszłości się on pokaże ;)

  Gdyby w kobiecie nie panował anioł razem z diabłem, nie byłaby interesująca.
 • deidara
  deidara

  Ostatnio na Senpuu, wychodzą same ciekawe teksty:) przybliżające nam kulturę wschodu.A może teraz, ktoś by się zastanowił, nad stworzeniem artykułu na temat wschodnich sztuk walki?(Mnie ten temat bardzo interesuje^^)

  Uczucia są źródłem niewyobrażalnej mocy.Mogą być naszą słabością lub siłą - to zależy od nas.
 • Mer
  Mer

  Kolejny ciekawy tekst:) Cieszę się,@_tsu_, że przybliżyłaś nam zasady etykiety podczas wodnych kąpieli, dzięki czemu każdy kto w przyszłości wybierze się do Japonii raczej nie popełni foux pas :D

  "Ci którzy zeszli z drogi sprawiedliwości, nie mają odwagi, jednak pod skrzydłami silnego lidera, tchórzostwo nie ma prawa przetrwać." Senju Hashirama
 • _tsu_
  _tsu_

  @Haku_97 wszystko z czasem :)

 • Haku_97
  Haku_97

  Bardzo ciekawy tekst. Intryguje mnie tylko fakt, że jest potraktowany jako ogłoszenie, mimo że jest raczej tekstem publicystycznym. Podobnie było z tekstem "Jadalne kwiaty Sakury". Uważam, że na Senpuu powinien być dział przeznaczony do krótszych tekstów niepisanych pod Temat Tygodnia, a zawierających ciekawe informacje dotyczące świata Naruto i ogólnie Japonii.