Wioska ta, która prywatnie jest moją ulubioną, znajduje się w Kraju Wody. Nie sąsiaduje z żadną osadą, ponieważ ze wszystkich stron otoczona jest wodą. Jest jedyną, znaną nam, osadą ninja w całości znajdującą się na wyspie.

Na opaskach noszonych przez shinobi z tej wioski znajdują się cztery falowane kreski, które konotują mgłę, co nawiązuje do nazwy osady. Wioska nie jest głównym miejscem wydarzeń opisanych na kartach mangi, ale z niej wywodzą się ninja, którzy ukształtowali głównego bohatera oraz pomogli mu stworzyć własną hierarchię wartości i odnaleźć drogę ninja.

Charakterystyka

Wielu shinobi wioski w walce posługuje się technikami wody i różnego rodzaju mieczami. Sztandarową techniką, z której słyną mieszkańcy,  jest Ciche Zabijanie, które budzi strach nawet w potężnych ninja.  Innymi popularnymi technikami są Wodne Klony i Wodne Więzienie.  Ninja, zwłaszcza ci starej szkoły, w walce są bezwzględni i bardzo brutalni, a to za sprawą egzaminu, który zdawali w szkole. Uczniowie – zwykłe dzieciaki, musiały walczyć z innymi uczniami – często kolegami z ławki. Zasady były proste - ten, kto przetrwa, będzie się szkolił dalej. Taka metoda selekcji sprawiała, że nie marnowano czasu na „ciepłe kluchy”, tylko trenowano osoby, które pozbawione uczuć i z odpowiednimi umiejętnościami, mogły stać się wspaniałymi broniami. Egzamin końcowy zmienił swoją formę, gdy pewnego razu mały chłopiec, Momochi Zabuza, zabił wszystkich uczniów. Nie wiadomo, jak od tamtej pory wygląda egzamin końcowy. 

Wielu ninja, jak wspomniałam wcześniej, posługuje się różnego rodzaju mieczami. Najbardziej znanymi w świecie shinobi są te, którymi posługują się Mistrzowie Miecza. Organizacja ta zrzesza wybitnych shinobi, którzy walczą jednym z mieczy, które przekazywane były (i nadal są) z pokolenia na pokolenie. Obecnie aktywny jest jeden mistrz miecza, młodzik Chojuro. Prawdopodobnie byli Mistrzowie pochowani zostali  ze swoimi mieczami, dlatego też obecny skład jest niepełny. Znamy wszystkie miecze członków organizacji: Kubikiribōcho (Egzekutor), Samehada (Skóra Rekina), Hiramekarei (Płastuga), Kiba (Kieł), Kabutowari (Rozdzielacz Hełmu), Nuibari (Przeszywająca Igła), Shibuki (Wybuch).  Warto dodać, że wszystkie miecze mają jakąś szczególną właściwość. Jedyną znaną nam osobą, która potrafiła posługiwać się wszystkimi mieczami jest Hozuki Mangetsu. (Więcej o organizacji i mieczach w tym artykule)

Siedmiu Mistrzów Miecza

Standardowy mundur ninja z Wioski Mgły stanowią szara bluza i spodnie (w anime czasem brązowe) oraz szaro-fioletowa kamizelka bez kieszeni. W mandze pokazano nam dwa warianty kamizelki: z kołnierzem i naramiennikami z symbolem wioski oraz kamizelkę bez kołnierza ze wzmocnieniami na ramionach.

 Mundur
Jeden z wariantów standardowych

Inny strój nosili ninja, którzy na misje nie chodzili po to, by walczyć. Są to członkowie wywiadu, którzy zajmowali się różnego rodzaju danymi i kodami. Nie walczyli, do tego mieli ochroniarzy. Ich stroje nie są przystosowane do starć. Na stój ten składa się  prążkowany golf, szare spodnie i yukata przewiązana pasem, na którym zaczepione są kieszonki.

Strój ninja wywiadu

Dla ninja z tej wioski charakterystyczne są także elementy stroju, które przypominają wzory znane nam z wojskowych mundurów, ale w nieco innej kolorystyce, przez co przypominają krowie łaty . Wielu ninja „łączy style” przy doborze ubioru, stąd też ich różnorodność, ale zachowany jest pewien ład i porządek. Mimo, że stroje są różne, to w większości przypadków na pierwszy rzut oka widać, skąd pochodzi dany shinobi.

Przykładowy strój Przykładowy strój

Fanbook „Kai no Sho” daje wiosce dwie na pięć gwiazdek siły ekonomicznej i populacji oraz trzy na pięć siły militarnej.

Historia

Zdaje się, że już od wieków wioska jest w pewnym konflikcie z Iwa-Gakure. Nie chodzi tu tylko o zachowania ninja przy przemowie Gaary czy fillery, ale o stosunki Muu i Drugiego Mizukage. Jak doskonale to pokazują, za życia nie mieli zbyt przyjacielskich stosunków, więc można sądzić, że i ich wioski takich nie miały. Wiadomo, każda wioska za swoim Kage. Obecnie wszelkie spory zostały zażegnane, by jako jedność uratować świat shinobi.

Nic nie wiemy o zaangażowaniu wioski w wojny czy konflikty. W większości są to spekulacje, domysły czy dopowiedzenia. W okolicach Pierwszej Wielkiej Wojny Shinobi Senju Hashirama podarował wiosce Rokubiego, którego ostatnim Jinchuurikim był Utakata.Wioska posiadała także drugiego Bijuu - Sanbiego, którego ostatnim Jinchurikim był Yagura. Po jego śmierci demon żył na wolności. 

 Kiedyś w wiosce zabijano osoby posiadające Kekkei Genkai, dlatego część z nich się ukrywała, a inni po prostu nie używali swoich wyjątkowych zdolności. Wydaje się, że do ścigania takich osób, nie było wyznaczonych konkretnych shinobi, ponieważ znamy sporo postaci posiadających zaawansowany limit krwi, m.in. obecną Mizukage.

Kiedyś w przeszłości, po Drugiej Wielkiej Wojnie Shinobi, klan Kaguya zaatakował wioskę. Nie miał ku temu racjonalnych powodów: byli po prostu okrutni, walczyli dla zabawy. Nie mieli żadnego planu, postępowali chaotycznie, przez co przegrali. Jedynym członkiem klanu, który przeżył, jest Kimmimaro

Pokonani Kaguya

Pokonani członkowie klanu Kaguya

Krwawa Mgła to nie tylko, dosłownie, zabójczy egzamin, ale i polityka, i obowiązki ninja. Wielu z nich dostawało rozkaz zabicia dotychczasowego kompana, ponieważ był potencjalnym zagrożeniem. Mogło to mącić w głowach, zwłaszcza młodym ninja, którzy z czasem nie wiedzieli, czy dla wioski są przyjaciółmi, czy wrogami.

Obowiązki i procedury, które wydają się być niemoralnymi lub co najmniej bezwzględnymi i okrutnymi, wprowadzone w życie zostały za panowania Yagury. Nie wiadomo, czy wcześniej obowiązywały, ale można sądzić, że nie. Do dzisiaj żyją przedstawiciele jego klanu, czyli nie wybił osób, o których wiedział, że posiadają zaawansowaną linię krwi. Wiele osób sugerowało, że Yagura sam tego nie wymyślił i nie sprawował faktycznej władzy, a jedynie był czyjąś marionetką. Jak się okazało, przypuszczenie było słuszne, a za sznurki pociągał nie kto inny, jak Tobi. Podejrzenia co do tego znane są także poza wioską. Raikage użył tego jako argumentu podczas Szczytu Kage, który miał dowieść, że wioska miała pewne problemy i nie należy jej zanadto ufać oraz udowodnić, że nie nadaje się na to, by jej władca przewodził Sojuszowi.

Piąta chce, by odlepiono od wioski łątkę „Krwawa”. Niektórym ninja starej daty trudno jest się przyzwyczaić do troski, pobłażania i wzajemnej ochrony, ale przebojowa Kage na pewno im wyperswaduje, że to dla ich dobra.

Najważniejsze postacie

Aby poznać wszystkich bohaterów pochodzących z wioski zapraszamy do spisu

~_tsu_

Komentarzy: 23 01 Lipiec 2012
 • Mencio
  Mencio

  @AgnesKa - następna jak zawsze w poniedziałek :) btw właśnie powstaje cały osobny dział na wioski :)

 • AgnesKa
  AgnesKa

  Lubię Kiri ze względu na krwawą przeszłość. Artykuł ciekawy, a nawet bardzo. Czekam na kolejne wioski xD

  Człowiek ma w sobie milczenie morza, zgiełk ziemi i muzykę powietrza. - Rabindranath Tagore
 • Yuukimaru
  Yuukimaru

  wioska ukryta we mgle, to jedna z moich ulubionych, ze wzgledu na mieszkancow ( Haku, Zabuza, Kisame ). A wam sie ona podoba? ;)

  ,, Tylko dzięki spojrzeniom innych ludzi, nasze życie na prawdę nabiera sensu. Jeśli nikt nie zwraca na ciebie uwagi, jest tak jakbyś w ogóle nie istniał... '' ~Haku
 • Zirael
  Zirael

  I jeszcze mi się przypomniało że Kiri ma swoje specyficzne kunaie (takie z lekko zakrzywionym czubkiem)

  Kimi no yuku miohi wa kimi ni shika wakaranai
 • kokster
  kokster

  Czekam na dalsze wioski ;) ;D

  Nie żałuje mojej przeszłości tylko czasu, który zmarnowałam dla niewłaściwych osób.
 • _tsu_
  _tsu_

  @YugitoNii Prace trwają :)

 • YugitoNii
  YugitoNii

  Przydałby się ;)

 • Mencio
  Mencio

  @YugitoNii: wygląda na to, że o klanie Haku trzeba będzie zrobić osobny artykuł :)

 • YugitoNii
  YugitoNii

  Artykuł ciekawy, zawiera wiele informacji, choć liczyłam na więcej informacji o m.in. klanie Haku.

 • julka22
  julka22

  Opis wioski jest fajny i szczegółowy

  Sometimes solutions aren't so simple sometimes goodbye's the only way
 • Buster
  Buster

  @Zirael: o klanie to raczej wypadałoby wspomnieć w oddzielnym artykule, nie mniej jednak wspomnienie, że w czasie "wielkiej czystki" m.in ten klan został wybity byłoby dobrym pomysłem.

 • Zirael
  Zirael

  Moża wspomnieć jeszcze że budownictwo przypomina wieże z drewna, oraz coś o klanie Haku. Na ten artykuł czekałem najbardziej;d

  Kimi no yuku miohi wa kimi ni shika wakaranai
 • Nanka
  Nanka

  bardzo ciekawy opis jak poiedział @Ryu_Makkuro nie ma się czego przyczepić i mnie też interesowała jej przeszłość choć moło o nie słyszałam

  I Like You :P
 • Ryu_Makkuro
  Ryu_Makkuro

  Opis bardzo fajny, szczegółowy, nie ma do czego zbytnio się przyczepić.

  Co do samej wioski, zawsze była interesująca, głównie za sprawą jej "krwawej" przeszłości, ale także dzięki Mistrzom Miecza. Mało kto używa mieczy w Naruto, więc naprawdę są godni podziwu.

  "And If you no longer go for a gap that exists, you are no longer a racing driver" - Ayrton Senna
 • _tsu_
  _tsu_

  @darka-3363 postacie ustawione są alfabetycznie :)

 • darka-3363
  darka-3363

  Bardzo ciekawy opis,dużo informacji,ale moim zdaniem w najważniejszych postaciach Mizukage powinna być pierwsza,a po Piątej Drugi Mizukage,ale opis bardzo ciekawy,dobrze się go czytało;-)

  Darka3363 i Wesoła Drużyna Pierścienia
 • _tsu_
  _tsu_

  @Buster - strój taki jak nosi Ao noszą/nosili mózgowcy, ci, którzy gardzili Kisame. A Haku, Haku jak był w wiosce to też coś takiego myślącego robił, prawie na pewno nie walczył, bo w walce posługuje się Kekkei Genkai, a wtedy jeszcze to tępiono z tego co pamiętam.

  A to co robią to są zdaje się jakieś techniki klanowe, a nie Kekkei Genkai. Gdzie to jest w tekście?

 • Buster
  Buster

  Jedna uwaga co do ubioru osób niewalczących - dla przykładu jest pokazany Ao, a on przecież jest byłym Oininem, taki sam kostium miał też Haku, a to postać walcząca, jakby nie było ;p

  No i jeszcze jedno - Drugi Mizukage nie posiada Kekkei Genkai, posługuje się ninjutsu i genjutsu

 • _tsu_
  _tsu_

  @Buster dziękuję za uwagę, tekst uzupełniony :)

 • Sanzoku
  Sanzoku

  z każdą kolejną wioską będzie coraz lepiej. Nasza maszyna pisarska się rozpędza :D

  @Buster - Twoja sugestia niedługo zostanie uwzględniona w opisie.

  Tam gdzie Liść tańczy, ogień płonie. Cień ognia zaiskrzy się przez wioskę... i wtedy liście urosną raz jeszcze.