Japońska wyspa Gunkan-jima należy do najmroczniejszych miejsc na świecie. Znajduje się zaledwie 15 kilometrów od ponad 400-tysięcznego miasta Nagasaki, a mimo to jest zupełnie opuszczona. Dzisiaj znajdują się na niej tylko brzydkie, niezamieszkane osiedla. Co sprawiło, że tak się stało?

Nazwa Gunkan-jima oznacza "Wyspa Okręt Wojenny", choć tak naprawdę wyspa nie miała wiele wspólnego z militariami. Termin ukuł reporter lokalnej gazety, któremu wyspa wydała się podobna do okrętu wojennego sunącego po falach, głównie ze względu na mur ochronny, którym ją otoczono. Jej poprawna nazwa to Hashima, czyli "Wyspa Graniczna". Aż do 1887 roku nikt się nią nie interesował. Dopiero kiedy odkryto na niej złoża węgla, stała się bardzo cennym terytorium. W 1890 roku sprzedano ją koncernowi Mitsubishi, który postanowił na niej zarobić.

W 1916 roku przedsiębiorstwo wybudowało pierwszy 9-piętrowy wieżowiec, w których zamieszkali robotnicy mający pracować w kopalni. Do końca drugiej wojny światowej takich budynków wzniesiono 30. Na niewielkich rozmiarów wyspie zapełniono każdy skrawek terenu.

Wyspa Widmo

Kliknij tutaj, aby przejść do pełnego artykułu.

Komentarzy: 1 20 Wrzesień 2013
  • ZYTA
    ZYTA

    I co dalej?

    Czuję, że pewnego dnia zdołam przełamać ciążącą nad światem klątwę